Zbliża się magiczny czas dla dzieci, które pod choinką będą oczekiwać wymarzonych prezentów. Pani Maria, jak wiele młodych mam, ma problemy z wyborem prezentu dla swoich pociech. Różne doniesienia prasowe o niebezpiecznych zabawkach sprawiły, że chce świadomie dokonać zakupu całkowicie bezpiecznych zabawek.

Postawa Pani Marii jest w pełni uzasadniona. Ostatnio Spółka Mattel powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, że zabawka Poly Pocket Salon Piękności - Butik nie spełnia wymagań bezpieczeństwa. Oferowany dzieciom zestaw składa się z lalki oraz wielu dodatków w postaci strojów, fryzur. W akcesoriach umieszczone są magnesy, które mogą wypadać, a co za tym idzie, mogą być połknięte przez dzieci. W Polsce wprowadzono do obrotu około 16 tysięcy takich zestawów.

Przy zakupie przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na oznaczenia produktu. Na wszystkich zabawkach musi widnieć znak CE świadczący o tym, że spełniają one określone wymagania. Nawet jeśli zabawka jest bardzo mała, znak ten musi się obowiązkowo pojawić, choćby na dołączonej ulotce i nie może być mniejszy niż 5 milimetrów. Na towarze lub opakowaniu producent ma obowiązek podać także adres i nazwę firmy. Jeżeli zabawka może być wykorzystywana tylko pod nadzorem dorosłego, to taka informacja musi być także zamieszczona. Jeśli dojdzie do wypadku, to producent naraża się na sankcje karne. Wszelkie instrukcje muszą być sporządzone w języku polskim, a na zabawce (opakowaniu) producent ma obowiązek zamieścić informację, że zabawka jest przeznaczona dla dzieci w odpowiednim wieku, np. w wieku do lat trzech.

Zabawki i ich części składowe, służące do zabawy dzieciom do lat trzech, muszą mieć takie wymiary, aby nie było możliwe ich połknięcie lub wprowadzenie do jakiegokolwiek otworu w ciele dziecka.

Jest jeszcze jedna zasadnicza sprawa ważna dla zdrowia i bezpieczeństwa naszych dzieci, mianowicie zabawki nie mogą być wykonane ze szkodliwych substancji. Szczególnie niebezpieczna jest grupa substancji chemicznych dodawanych do wyrobów plastikowych, szczególnie z PVC. To dzięki nim zabawki typu "gryzaczki" i "piszczki" są miękkie i łatwe do zabawy dla najmłodszych. Badania wykazały jednak, że ftalany są groźne dla zdrowia, mogą być przyczyną alergii, powodować uszkodzenia wątroby i nerek, a ponadto są rakotwórcze. Najwięcej zabawek z miękkiego PVC jest produkowanych dla dzieci poniżej trzeciego roku życia i z reguły takie przedmioty dziecko bierze do buzi, narażając się tym samym na działanie niebezpiecznych substancji. Dlatego wprowadzono przepis zakazujący stosowania sześciu ftalanów, zarówno w zabawkach, jak i artykułach pielęgnacyjnych. W rejestrze produktów niebezpiecznych na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można zapoznać się z wykazem zabawek, które uznane zostały za niebezpieczne (www.uokik.gov.pl).

Agata Gołaszewska-Horak

2006.12.20