Niższa niż w innych krajach UE zachorowalność, a co ważniejsze także umieralność na Covid-19 potwierdza skuteczność zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odnośnie ograniczeń w życiu publicznym. Kierując się tymi względami, wprowadzono nowe ograniczenia.

Ograniczamy wyjścia z domu

Młodzi ludzie mogą wychodzić z domu wyłącznie z dorosłym opiekunem. Na zewnątrz poruszamy się przestrzegając 2-metrowej odległości od siebie, za wyjątkiem sytuacji gdy idziemy z dzieckiem do lat 13, bądź towarzyszymy osobie niepełnosprawnej. Obowiązuje zakaz przebywania na plażach, bulwarach, promenadach, w parkach, ogrodach botanicznych i zoologicznych. Nie korzystamy z rowerów miejskich. Dozwolony jest krótki spacer czy wyjście z psem.

Handel i usługi

Zamknięto punkty fryzjerskie, kosmetyczne i tatuaży. Tych usług nie można realizować również poza salonami. Zawieszone zostaje wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie potrzebna pacjentowi. Nieczynne będą hotele, za wyjątkiem izolatoriów i pobytów służbowych.

Idąc do sklepu, aby zrobić zakupy trzeba będzie odczekać w kolejce na zewnątrz. W środku mogą przebywać 3 osoby w przeliczeniu na 1 kasę, na poczcie - 2 osoby na 1 okienko, na bazarach - 3 do 1 straganu. W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Sklepy, apteki, punkty usługowe w godz. 10.00-12.00 czynne są tylko dla osób w wieku 65 plus.

Transport publiczny

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożący do pracy w zorganizowany sposób czy prywatni przewoźnicy. Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

Zmiany w miejscach pracy

Pracodawcy muszą zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji kluczowych obowiązków.

Wzmocnione patrole

Nad bezpieczeństwem czuwa 20 tys. policjantów wspomaganych przez 1,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy towarzyszą Policji w patrolach. Policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Z powodu pandemii tegoroczne Święta Wielkanocne będą wyjątkowo trudne. Oby jednak w najbliższych dniach i tygodniach nie zabrakło nam sił, optymizmu i solidarności. Szczególne podziękowania należą się tym, którzy z ogromnym poświęceniem walczą z koronawirusem i strzegą naszego bezpieczeństwa. To m.in.: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, laboranci, żołnierze, policjanci, strażacy... Wszyscy jako społeczeństwo zdajemy egzamin z odpowiedzialności.